Salı , 21 Mayıs 2019
Anasayfa / Duyurular / Enderun: “28 Şubat ve Yeni Türkiye Metaforu”
Enderun: “28 Şubat ve Yeni Türkiye Metaforu”

Enderun: “28 Şubat ve Yeni Türkiye Metaforu”

 

Enderun Gebze’de 28 Şubat ve darbeler tarihi konuşuldu.

Enderun Eğitimciler Derneği Gebze Temsilciliği tarafından her ayın son Perşembe akşamı düzenlenen “Öğretmen Buluşmaları”  programına bu ay eğitimci yazar Kamil Ergenç konuk oldu. Enderun Gebze Temsilcisi Ali Erol, sunumun açılışında yaptığı kısa konuşmada, Öğretmen Buluşmaları ile Gebze’deki öğretmen ve eğitimcilerin entelektüel kapasitelerini geliştirmelerine katkıda bulunduklarını söyledi. Gebze Gençlik Merkezi’nde gerçekleşen program Gençlik Merkezi Müdürü Köksal Turan’ın selamlama konuşmasının ardından başladı. Eğitimcilere 28 Şubat ve Yeni Türkiye Metaforu başlıklı bir sunum yapan Kamil Ergenç, Türkiye’nin darbeler tarihi ile darbelerin karakteristik özelliklerini ve arka planında yer alan olguları özetledi.

TÜRKİYE’DEKİ DARBELERİ NATO YAPIYOR

Konuşmasında bu topraklarda yaşanan özellikle son 200 yıllık asimilasyon ve dönüştürme sürecini anlatan Kamil Ergenç, Türkiye’de yaşanan darbelerin ABD-NATO tarafından gerçekleştirildiğini belirterek, “27 Mayıs 1960 darbesi başta olmak üzere Türkiye’de yapılan darbeler NATO’nun müdahalesiyle olmuştur. Türkiye ne zaman NATO çizgisinden sapma veya çıkma emareleri göstermeye başlasa Türkiye’yi hizaya getirmek için NATO tarafından darbe yaptırılmıştır. 12 Eylül 1980, 28 Şubat 1997 darbeleri de aynı doğrultuda gerçekleştirilmiştir. 15 Temmuz’da başarısızlığa uğratılan darbe teşebbüsü ise asimetrik bir şekilde ordudaki NATO’cuların tasfiyesiyle sonuçlanmıştır. Maalesef 200 yıldır kendi kavram ve kurumlarımızla düşünüp, üretip yaşayamadığımız için bu süreç her bir darbeyle daha da derinleşmektedir. 28 Şubat ülkemizdeki siyasal İslam’a karşı yapılan ve Sovyetler Birliği’nin dağılması ile birlikte yeni düşman olarak hedefe konan İslami uyanış’a karşı bir sindirme darbesidir” dedi.

YENİ TÜRKİYE METAFORU

Yeni Türkiye metaforunun muhafazakar demokrat söylemden muhafazakar milliyetçi bir çizgiye kaydığını ifade eden Kamil Ergenç, muhafazakarlık gibi 17-18. Yüzyıl Avrupa aydınlanmacılığının kendi şartlarında ürettiği kavram ve kurumların halen kopyala-yapıştır kolaycılığıyla bu ülkeye adapte edildiğini kaydederek, “kendi kavramlarımızla düşünüp, kendi kavram ve kurumlarımızı yaşatıp üretmedikçe Batı’nın üzerimizdeki tahakkümü devam edecek.”

Gebze’deki öğretmenlerin büyük ilgi ve katılım gösterdiği sunumun ardından program soru cevap bölümüyle sona erdi.

 

Paylaş

Hakkında imhgebze

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Facebook
Facebook
Twitter