Pazar , 21 Ekim 2018
Anasayfa / Duyurular / Gebze İMH’de Tefsir Dersleri Başladı
Gebze İMH’de Tefsir Dersleri Başladı

Gebze İMH’de Tefsir Dersleri Başladı

Gebze İnsan ve Medeniyet Hareketi’nde her hafta Cuma günleri geleneksel olarak gerçekleştirilen Ömer Bostan ile Tefsir Dersleri’ne Nisa Suresi’nin ilk ayetleriyle devam edildi. Sohbet başlangıcında Kur’an’ın özellikleri ve surenin iniş dönemiyle ilgili kısa bir bilgi veren Ömer Bostan hoca, sunumunu Nisa Suresi’nin ilk iki ayetini farklı tefsirlerden yorumlarla zenginleştirerek gerçekleştirdi.

KUR’AN DOĞRUDAN PROBLEMDEN BAŞLAR

Kur’an’ın anlaşılması için nüzul sebebi gibi nüzul ortamının bilinmesinin önemli olduğunu vurgulayan Ömer Bostan, “Kur’an’ın ortamını yansıtan en başarılı tefsirlerdin biri de  üstad Mevdudi’nin Tefhimül Kur’an adlı tefsiridir. Kur’an-ı Kerim’in yazı üslubundan çok hitab üslubuna sahip olduğunu ifade eden, Ömer Bostan, “Bu üslup Kur’an’ın her tarafında hissedilir. Kur’an doğrudan problemden başlar” dedi.

TAKVANIN BOYUTLARI

Ömer Bostan hoca, yaklaşık bir saat süren ders süresinde Nisa Suresi’nin birinci ayetinde yer alan insanın yaradılışı ve yeryüzüne yayılışı ile ilgili açıklamalardan sonra “takva” kavramı üzerinde durdu. Takvanın sakınmak, sevgi ve saygıdan dolayı korkmak, sorumluluk bilincine sahip olmak gibi tanımlarının yapıldığını kaydetti ve “Takvaya Allah bilincini canlı tutmak” şeklinde tanım getirenler olmuştur” dedi. Takva’nın üç boyutu olduğunu belirten Ömer Bostan, “Takvanın en alt boyutu şirkten sakınmaktır. İkinci olarak günah işlemekten sakınmak ve farzları yerine getirmek, en üst boyutu da şüpheliden sakınmaktır” diye konuştu.

Ömer Bostan hocanın sunumu dinleyicilerden gelen soruların cevaplanmasıyla sona erdi.

1 2

Hakkında imhgebze