Cumartesi , 15 Aralık 2018
Anasayfa / Duyurular / Gönül Coğrafyamız Progamı Yapıldı
Gönül Coğrafyamız Progamı Yapıldı

Gönül Coğrafyamız Progamı Yapıldı

GÖNÜL COĞRAFYAMIZ YARALI

Gebze İnsan ve Medeniyet Hareketi tarafından düzenlenen “Gönül Coğrafyamız” başlıklı program Gebze Kültür Merkezi’nde yapıldı.

Eğitimci-Yazar Ahmet Türkben İslam coğrafyasının yaşadığı sorunları ve müslümanların yaşadığı temel hastalıkları anlattı.

İMH Gebze Başkanı Ali Erol: “Batı kayıtsız şartsız itaat edecek liderler istiyor”

KONFERANS VE KONSER

Gebze Kültür Merkezi’nde Kur’an tilavetiyle başlayan programın açılış konuşmasını İnsan ve Medeniyet Hareketi Gebze Başkanı Ali Erol yaptı. Eğitimci-Yazar Ahmet Türkben’in “Gönül Coğrafyamız” konulu sunum gerçekleştirdiği programda İslam dünyasının bugün yaşadığı tabloyu gözler önüne seren sinevizyon gösterisinin ardından Grup Genç sevilen ezgilerden oluşan bir konser verdi. Etkinliğin açılış konuşmasını gerçekleştiren İnsan ve Medeniyet Hareketi Gebze Başkanı Ali Erol, İslam dünyasının bugünkü durumunun içler acısı olduğunu belirterek, İslam coğrafyasının bir yandan emperyalist saldırılar, öte yandan kendi iç sorunlarından ve bağnazlıktan kaynaklanan iç çatışmalarla tarihin en trajik dönemini yaşadığını belirtti.

BATI KENDİSİNE İTAATKAR LİDERLER İSTİYOR

Bölge insanının bir an önce uyanıp ayağa kalkması gerektiğini ifade eden Ali Erol, “Gün geçmiyor ki ekranlarda bir katliam haberi duymayalım. Coğrafyamız kan, gözyaşı, katliam, tehcir ve sürgünlerle anılır oldu. Daha üç gün önce ABD saldırılarında Suriye ve Irak’ta 500’den fazla insan katledildi. Kadim şehirler, Halep, Şam, Bağdat ve Musul harap edildi. Katliamları artık kanıksamaya başladık. Avrupa’da haçlı ruhunu tekrar canlandırma teşebbüsleri var. Batı bölgemizde ve İslam dünyasında kendisine kayıtsız şartsız itaat eden liderler istiyor. Son yıllarda Recep Tayyip Erdoğan ‘nın şahsında Türkiye’ye yönelik saldırılar Batı tahakkümüne itirazdan kaynaklanıyor. Medeniyetler ittifakı tezi iflas etti. Öyle anlaşılıyor ki önümüzdeki günlerde coğrafyamızda bizleri çok daha hareketli ve acı günler bekliyor” diyerek sözlerini tamamladı.

KARDEŞLİK BİLİNCİ GENİŞ YÜREKLİ OLMAYI GEREKTİRİR

Daha sonra kürsüye gelen programın konuk konuşmacısı Eğitimci-Yazar Ahmet Türkben, “Gönül Coğrafyamız” kavramının anlamı üzerinde durdu. Gönül coğrafyası tabirinin bir aidiyeti ve aidiyet bilincinden kaynaklanan sorumlulukları ifade ettiğini belirten Ahmet Türkben; “Öncelikle bizler Allah’a aitiz. İkinci olarak bizim esas coğrafyamız ahirettir. Bizler gerçek yurdumuz olan ebedi ahiret hayatına aitiz. Sonra ailemize, ondan sonra vatanımıza ve memleketimize, nihayetinde de ümmete aidiyetimiz var. Aidiyet bilincimiz, gönül coğrafyamız  bizlere kardeşlik bilinci ile hareket etme sorumluluğu yükler. Kardeşlik bilinci geniş yürekli olmayı gerektirir. Kendimiz için istediğimizi kardeşlerimiz için de istemeliyiz. Cemaat, mezhep grup, hizip karşıtlıkları ümmeti böler” diye konuştu.

MÜSLÜMANLARIN TEMEL HASTALIKLARI

İslam dünyasının en büyük sorununun kendi görüşünü tek doğru olarak dayatıp başkalarının görüşlerine müsamaha göstermemek olduğunu vurgulayan Ahmet Türkben, “Anlayışsızlık, bencillik, hoşgörüsüzlük, eleştiriye kapalılık, parçayı bütün zannetme, cemaatçilik, grupçuluk, hizipçilik, meşrepçilik, takiyyecilik, aşırıcılık, mezhepçilik, kavmiyetçilik bu ümmetin en önemli hastalıklarıdır. Bunların panzehiri ısrarla İslam kardeşliğidir, bizler ifrattan da tefritten de uzak duracağız. Allah aşırı gidenleri sevmez. Bizler iki uçtan da Allah’a sığınmalıyız” dedi.

Gönül Coğrafyamız programı Grup Genç’in sevilen ezgi ve melodileri seslendirdiği konserin ardından slayt gösterisiyle son buldu.

 

 

Paylaş

Hakkında imhgebze

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Facebook
Facebook
Twitter