Pazartesi , 24 Haziran 2019
Anasayfa / Duyurular / İlahiyatçı Ömer Bostan İMH Gebze’de “Cahiliye” kavramını anlattı
İlahiyatçı Ömer Bostan İMH Gebze’de “Cahiliye” kavramını anlattı

İlahiyatçı Ömer Bostan İMH Gebze’de “Cahiliye” kavramını anlattı

‘Cahiliye her dönemde karşımıza çıkan bir zihniyettir’

Ömer Bostan: ‘Cahiliye ile mücadele etmek için ilimle donanmak ve Kur’an ilmiyle yaşamak gerekir’

İnsan ve Medeniyet Hareketi Gebze tarafından her ay periyodik olarak devam eden Kavram Dersleri kapsamında ‘Cahiliye’ kavramı ele alındı. Sunumu gerçekleştiren Haseki Dini Yüksek İhtisas hocası Ömer Bostan, her kavramın zıddıyla daha iyi anlaşılabileceğini belirterek cahiliye kavramının anlaşılabilmesi için de ‘ilim’ kavramına müracaat edilmesi gerektiğini söyledi. Cahiliye kavramının kökü olan cehl’in ilimden, bilgiden yoksunluk olarak ifade edildiğini vurgulayan Ömer Bostan, cahiliyenin her dönemde karşımıza çıkan bir zihniyet olduğunu belirtti.

CAHİLİYENİN BOYUTLARI

Cahiliyenin kulluk üzere olmayan bir hayat biçimi olarak tezahür ettiğini ifade eden Ömer Bostan hoca, “Kur’an Allah’tan başkasına kulluğu cahillik olarak tanımlar. Örneğin, Peygamberimizin azılı muhaliflerinden Ebu Cehil olarak bilinen şahıs, dönemin aydın ve kültürlü bir insanıydı. Okumayan, bilmeyen, bizim anladığımız şekilde cahil biri değildi. Zira cahiliyenin temel sapmalarından şirk de bir cehalet ürünüdür. Kur’an’da cahiliyenin ferdi, kurumsal ve devletlerarası boyutu var. Allah’ın hükmünü reddetme, O’nun hükmünü başka mercilere verme, cahiliyenin en önemli yansımalarındandır. Yine Kur’an’da geriye dönüş irtica; kendine sahip olamamak, aşiret, sülale, kabile asabiyeti, cinsel sapma, Allah hakkında suizanda bulunmak cahiliyenin en önemli tezahürlerindendir. Cahiliyenin en önemli vasfı zandır. İlim üzere, delil üzere değil zan üzere hareket etmektir. Cahiliye ile mücadele etmek için ilimle donanmak ve Kur’an ilmiyle yaşamak gerekir” dedi.

Konuşmasında ağırlıklı olarak cahiliye kavramının değişik boyutlarıyla ele alındığı Zümer/64, Maide/50, Ahzab/33 ve Fetih/26. ayetler üzerinde duran Ömer Bostan hoca, programın sonunda kendisine yöneltilen sorulara cevap vererek sunumunu tamamladı.

 

Paylaş

Hakkında imhgebze

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Facebook
Facebook
Twitter