Perşembe , 25 Nisan 2019
Anasayfa / Etkinlikler / İMH Gebze Genel Kurul İstişare Toplantısı Yapıldı
İMH Gebze Genel Kurul İstişare Toplantısı Yapıldı

İMH Gebze Genel Kurul İstişare Toplantısı Yapıldı

İnsan ve Medeniyet Hareketi Gebze’nin genel kurul istişare toplantısı 10 yeni üyenin katılımıyla gerçekleşti.

Önce İslami değerler diyen bir hareketiz

Gebze İMH Başkanı Musa Öztürk: “Gençleşmemiz ve fikir üretmemiz lazım. Bu hareketin taze kanlara, taze düşüncelere ve taze umutlara ihtiyacı var”

 

İnsan ve Medeniyet Hareketi Gebze’nin 2018-2019 yılı dönem başı genel kurul istişare toplantısı Gebze merkez binasında yapıldı. Engin Ataman hocanın sunumunda, Said Kotan’ın Kur’an’ı Kerim tilavetiyle başlayan genel kurulun açılışında bir sunum gerçekleştiren İMH Gebze Başkanı Musa Öztürk, “Yeni yüzler, yeni arkadaşlarla birlikte yeni bir dönem başlatıyoruz” dedi. Genel kurula katılan yeni üyeleri tebrik eden Musa Öztürk,  on yeni üyenin enerjisinin hareket güç katacağını belirterek, yeni üyelerin camiaya hayırlı olmasını diledi.

TAZE DÜŞÜNCELER TAZE UMUTLAR

Konuşmasında 2018 yılı faaliyetlerinin genel bir değerlendirmesi ile birlikte hareketin özeleştirisini de yapan İnsan ve Medeniyet Hareketi Gebze Başkanı Musa Öztürk, “Bizler kulluk görevini ifa etmek, Rabbimizin rızasını kazanmak için bir araya gelmiş insanlarız. Yeni ve taze kanlara, taze düşüncelere ve taze umutlara ihtiyacımız var. Hareket olarak gençleşmemiz lazım. Bu çağın insanına yeni şeyler söylememiz lazım. İnanıyorum ki,  genel kurulumuza dahil olan on yeni genç üyemizle birlikte hareketimiz yeni bir dinamizm kazanacak. Gençleştirme çalışmalarına istikrarlı bir şekilde bundan sonra da devam edeceğiz” dedi.

BİZİM ÖNCELİKLERİMİZ İSLAM’IN ÖNCELİKLERİDİR

İnsan ve Medeniyet Hareketi olarak İslami değerler temelinde faaliyet yürüten bir camia olduklarını vurgulayan Musa Öztürk, konuşmasına şöyle devam etti:

“Bizler önce İslami değerler diyen bir hareketiz. Önceliğimizi İslam’ın önceliklerine vermek zorundayız. Günlük, pragmatik, çıkarcı davranışlar bizlere yakışmaz. Biz bir misyon taşıyoruz. Bizim davamız dini doğru anlamak ve doğru yaşamaktır. Başkalarına aktarmadan önce kendimiz dosdoğru bir şekilde yaşayacağız bu dini. Önce kendimiz örnek insan, örnek toplum olmak istiyoruz. Biz insanların hoşuna gitmese de hayra, iyiliğe çağıran, kötülüklerden men eden, toplumsal hastalıkları gören ve uyaran bir hareket olmalıyız. Rabbimizin “İçinizden hayra çağıran, ıslah eden bir toplum olsun” buyruğu Müslüman toplumda da bizi muhatap alan bir emirdir.

YORGUNLUK PSİKOLOJİNİ TERKETMELİYİZ

“Bugün siyasi alanda metal yorgunluğu olarak ifade edilen durum Türkiye’de pek çok kurumda ve İslami camialarda da yaşanıyor. Bizler tüm Müslümanlar olarak yorgunluk psikolojisini terketmeliyiz. Gerek kendi çalışmalarımızda, gerekse ümmetin meselelerine sahip çıkma konusunda duyarlılığımızı asla yitirmemeli, hem kendimizi hem de ümmeti ihya etme yükümlülüğümüzü unutmadan, bu davanın misyonuna uygun şahsiyetler olmak zorundayız. Görevden kaçmayan, bu iş benim işim değil demeyen bir toplum olmalıyız. Sorumluluklarımızın idrakinde olmalıyız. Sorumluluk alanlarından, görevlerimizden kaçmamalıyız. Yorgunluk psikolojisi yanımıza bile uğramamalı.”

İNSANLAR BİZDEN ÇOK ŞEY BEKLİYOR

İnsan ve Medeniyet Hareketi’nin saygı duyulan, değerli bir topluluk olduğunu ifade eden Musa Öztürk, “Bizler okuyan, düşünen, sorgulayan, üreten bir toplum olmalıyız. İnsanlar bizden çok şey bekliyor. Biz de bu işin hakkını vermeliyiz. El üstünde tutulan, yaparsa bu işi İMH yapar diyen bir algı var üzerimizde. İnsanlarla, grup ve cemaatlerle ilişkileri en iyi olan topluluğuz. Bize yönelik bu beklentileri boşa çıkarmamalıyız. Bahane dilini terketmeliyiz. Bahane kültüründen kurtulmalı, çözüm üreten bir topluluk olmalıyız. Konforlu yaşamaktan uzak durmalıyız. Bizler konforlu yaşamla değil, rahatımızı bozan işlerle cennete gireceğiz” şeklinde konuştu.

TAŞLI: BEŞ İLKEMİZ VAR

Genel kurulun dilek ve temenniler kısmında söz alan İnsan ve Medeniyet Hareketi Anadolu Koordinatörü Ertuğrul Taşlı, verimlilik kavramı üzerinde durarak, hareketin çalışmalarında verimlilik esasına dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. Taşlı, “Bizler ülke ve toplum için umut olabiliyor muyuz? Yeni insanları aramıza katabiliyor muyuz, insanların hidayetine vesile olabiliyor muyuz diye kendimizi sorgulamalıyız. Bizim hareket olarak beş ilkemiz var. Bunlar insicam, itidal, istişare, istikamet ve istikrardır. Çalışmalarımızda bu beş ilkeye hassasiyet göstererek verimliliğe büyük önem vermeliyiz” dedi.

BAYAN ÇALIŞMALARI DEĞERLENDİRİLDİ

İMH Gebze’nin kadın çalışmalarıyla ilgili bir sunum yapan genel kurul üyesi Leyla Erol da konuşmasında bayanlar tarafından yürütülen eğitsel ve kültürel çalışmalar hakkında bilgi verdi. Leyla Erol, önümüzdeki dönemde ilk, orta, lise ve üniversite öğrencileri ile yetişkin kesime yönelik olarak hazırlanan proje ve etkinlikler hakkında genel kurul üyelerini bilgilendirdi.

        

 

Paylaş

Hakkında imhgebze

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Facebook
Facebook
Twitter