Pazar , 21 Ekim 2018
Anasayfa / Duyurular / Kur’an sevinç yaratan bir kitaptır
Kur’an sevinç yaratan bir kitaptır

Kur’an sevinç yaratan bir kitaptır

Kur’an sevinç yaratan bir kitaptır

Gebze İMH’de “Kur’an’ı Anlamanın İlkeleri” başlıklı sunum gerçekleştiren Ömer Bostan hoca Kur’an’ın zorluk çıkarmak için değil, insanları mutluluk ve sevince ulaştırmak için indiğini söyledi.

Gebze İnsan ve Medeniyet Hareketi tarafından düzenlenen geleneksel Cuma Buluşmaları’nda bu hafta “Kur’an’ı Anlamanın İlkeleri” başlıklı bir sunum gerçekleştirildi. Kocaeli Dini Yüksek İhtisas Merkezi hocası Ömer Bostan hocanın sunumunu Gebze İMH mensupları ile çok sayıda Gebzeli katılarak ilgiyle dinledi.

SEVİNÇ KAYNAĞI OLARAK KUR’AN

Kur’an’ı Kerim’in kendisini tanıtırken ve insanlara gönderiliş  amacını belirtirken kullandığı en çarpıcı ifadelerden birinin Yunus Suresi 58. ayette yer aldığını hatırlatan Ömer Bostan hoca, “Kur’an’ı anlamak, onu tanımak insanın ulaşabileceği en büyük mutluluk ve sevinçtir. Kur’an kendisini bu ayette müminler için sevinç meydana getiren bir kitap olarak tanıtıyor. Kur’an insanlara zorluk çıkarmak için indirilmemiştir. Kur’an’ın yarattığı sevinç, dünyanın bize vereceği tüm nimetlerden, tüm hazinelerden daha üstündür. Bu sevinç öncelikle Allah’a yakın olmanın verdiği bir sevinçtir. Kur’an Cin suresindeki tabirle hayranlık uyandıran, harikulade bir kitaptır.

KUR’AN İNSANLIĞIN SORUNLARINA DOYURUCU ÇÖZÜMLER ÜRETİR

Sunumunda Kur’an’ı okumanın önemi üzerinde duran Ömer Bostan hoca, “Peygamber Efendimiz “Sizin en hayırlınız Kur’an’ı öğrenen ve öğretendir” buyuruyor.  Furkan suresinde peygamberimiz ümmetinden yani bizlerden Kur’an’ı terkettiğimiz için şikayette bulunacak. Birçok İslam bilgini Kur’an’ı okumanın, hatta anlamının farz olduğunu söylüyor. Kur’an’ı anlamaya çalışmamız lazım. Fuzuli işlere ayıracağımız zamanları Kur’an’ı anlamak için harcamalıyız. Bu bağlamda bizim öncelikle Kur’an’ın nasıl bir kitap olduğunu bilmemiz lazım. Bunun için de Kur’an kendisini nasıl tanıtıyor? sorusunun cevabını Kur’an’da bulmamız lazım. Yani Kur’an’da Kuran’a bakmamız lazım. Kur’an pek çok ayetle kendisini bize tanıtıyor. Kur’an ilk önce kendisini muttakiler yani takva sahipleri için yol gösterici, rehber bir kitap olarak tanıtıyor. Kur’an insanların sorunlarına doyurucu çözümler üretir” diye konuştu.

KUR’AN’I ANLAMAK BİR YÖNÜYLE KOLAYDIR, BİR YÖNÜYLE DERİNLİK İSTER

Kur’an’ın insanlar tarafından anlaşılması için kolaylaştırıldığını belirten Ömer Bostan, “Kur’an bir yönüyle açık bir kitaptır. Anlaşılması için kolaylaştırılmıştır. Ama Kur’an’ı anlamak demek bir oturuşta tüm anlamları kavrayacağımız anlamına gelmez. Tüm ömrünüzü Kur’an’a verirsiniz ama her şeyi anlayamazsınız. Düşündükçe, emek verdikçe yeni anlamlar karşınıza çıkar. Kur’an’da anlamlar iç içedir. Bazen bir ayet on ayettir, bir ayet yüz ayettir. Kur’an’dan öğüt almak farklı bir şeydir, ondan hüküm çıkarmak farklı bir şeydir. Kolaylık kelimesi izafi bir kavramdır. Kur’an’ı anlamanın kolaylığı amacın büyüklüğüne göre değişir. Kur’an öncelikle bir öğüt, rehber kitap olarak indirilmiştir. Kur’an’ı anlamak için öncelikle yaşamak, önyargılardan sıyrılmak, Kur’an’a bütünsel bakmak, muttaki olmak ve şeytandan Allah’a sığınmak gerekir. Kötülüğü ısrarla işleyenlerin aklı ve kalbi bağlanır ve Kur’an’ı anlayamaz hale gelir” dedi.

Ömer Bostan hocanın büyük ilgi gören sonumu soru cevap bölümüyle sona erdi.

2 1

Hakkında imhgebze