Salı , 7 Nisan 2020
Anasayfa / Dünya / Metin Yüksel’in Şehadet Yıl Dönümü
Metin Yüksel’in Şehadet Yıl Dönümü

Metin Yüksel’in Şehadet Yıl Dönümü

İslam o kadar mükemmel bir dindir ki kendi rahlesinden geçen insanlara sorumluluk ve bilinç yükler. Bu sorumluluğu üstlenenler İslam Davasına Aşkla bağlı olurlar. Metin Yüksel davasına aşkla bağlanmış, aşkla mücadele etmiş ve ömrünü de şehadetle sonlandırmış yiğit gençlerdendi.

Metin Yüksel’in hayatına baktığımızda aklımıza Ahzab Suresi 23. Ayet gelir: “Mü’minlerden öyle yiğitler vardır ki Allah ile yaptıkları ahide sadakat gösterdiler; böylece onlardan kimi adağını gerçekleştirdi, kimi beklemektedir. Onlar hiç bir değiştirme ile (sözlerini) değiştirmediler.”

Bundan tam 38 sene önce Fatih Camii avlusunda Irkçı bir grup tarafından şehit edildiğinde henüz 21 yaşındaydı. Metin Yüksel 21 yıllık hayatını acelesi varmış, hemen gidecekmiş gibi yaşamış bir mücahitti. 21 Yıllık yaşamına Akıncılar gibi köklü bir teşkilatı sığdırmış, Sağ sol mücadelesinin en keskin dönemlerinde arkadaşlarını ve çevresini çatışmaların uzağında tutmuş, dik durarak ama kimsenin oyuncağı olmayacak bir basiretle yaşamıştı. 1980 darbesini hazırlayan süreçte çatışmayan kimse kalmasın diye İslamcı gruplardan da çokça genç katledilmiş ama basiretli islami çevreler o kadar şehit vermesine rağmen çatışmaya girmeme ferasetini göstermiştir. Metin Yüksel önce solcuların açtığı ateş sonucu daha 20 yaşına gelmeden gazi olmuş daha sonra Irkçı grupların saldırısında şehit edilmiştir.

 

Gencecik yaşamı günümüz gençlerine potansiyellerini doğru kullanmaları halinde neler yapabileceklerini göstermektedir. Akıncılar teşkilatını kurduktan kısa bir süre sonra belli günlerde halka sağlık taraması yapması için doktorlarla anlaşıp halka devletin vermediği bir hizmeti vermişti. Eğitimini babası Molla Sadrettin Yüksel’den alan Metin Yüksel okulu erken yaşta bırakıp sadece davası için çalışıyordu. İslam Coğrafyası ile yakından ilgileniyor ve onların dertlerini ders halkalarında arkadaşlarıyla ve gençlerle paylaşıyordu. İslam Davasında asla geri adım atmıyor, korkmuyordu. Bir kere üç yerinden kurşunlanmış bir adamın sokağa çıkmaktan dahi korkması beklenirken o ayağa kalkar kalmaz işlerini başına dönmüştü. O yaşına rağmen Akıncılar teşkilatının başında çok büyük mitingler tertip ediyor, zalimin karşısında mazlumun yanında en ön safta tekbirler getiriyor, hakkı haykırıy0rdu.

Fatihin İstanbulu fethettiği yaşta, babasından bir taht devralmadan ancak kendisinden sonrakilere tertemiz bir dava bırakarak bu diyardan göçüp gitti. O hep 21 yaşında, o hep bizim ağabeyimiz.

 

İnsan ve Medeniyet Hareketi de Metin Yüksel’in kurduğu Akıncılar Teşkilatı kökenli bir yapıdır. İlk tohumu şehit olan bir davanın büyük çınarlar vereceğine inanıyoruz. Şehitlerin yolunu sürdüreceğiz.

Şubat Ayı Şehitler Ayı olması vesilesi ile hassaten bu ayda şehit olanlara ve tüm şehitlere Allah’tan (c.c.) rahmet dileriz.

said kotan

Hakkında imhgebze