Salı , 16 Temmuz 2019
Anasayfa / Duyurular / Oruç takvalı olmak için tutulur
Oruç takvalı olmak için tutulur

Oruç takvalı olmak için tutulur

 

Oktay Çağırıcı: “Ramazan ayı müstesna ibadetlerle dolu müstesna bir aydır. Bu ayı insani kemal yolculuğunda bir ganimet olarak değerlendirelim”

Ali Erol: “Ramazan ayı bedensel, nefsi yönümüzün ilahlaştırıldığı bir çağda, insani, ruhi yönümüzün eğitildiği bir aydır”

 

İnsan ve Medeniyet Hareketi Gebze tarafından yıl boyu sürdürülen tefsir dersleri ile mahalle sohbetleri, “Oruç” kavramı ile dönemin son dersini gerçekleştirdi.

İMH Gebze konferans salonunda yapılan ve Sedat Kotan hoca tarafından yönetilen sunumda Ali Erol ve Oktay Çağırıcı hoca Ramazan ve Oruç bahsini ayet ve hadislerle anlattı. Oturumu yöneten Sedat Kotan hoca Ramazan ayına girilmesi vesilesiyle final dersini Oruç kavramıyla nihayete erdireceklerini belirterek, “Ramazan ayı çok özel bir ay. Öncelikle Kur’an’ın indirildiği bir ay. Oruç, Kadir Gecesi, itikaf ibadeti, teravih namazı, iftar, sahur, tevbe, dua ve sabır gibi bu ayı ayrıcalıklı kılan pek çok müstesna ibadet bu ayda daha bir önem kazanır. Rabbimiz hepimize, tüm İslam ümmetine, Ramazan ayını anlamına ve önemine uygun olarak idrak etmesini ve yaşamasını nasip etsin, kurtuluşuna vesile kılsın” dedi.

ÇAĞIRICI: RAMAZANI SON RAMAZANIMIZ GİBİ YAŞAYALIM

Programın ilk sunumunu yapan Oktay Çağırıcı hoca, öncelikle Ramazan ayına hazırlanmanın önemine vurgu yaparak, “Ramazana ne kadar iyi hazırlanırsak o kadar çok istifade ederiz. Ramazanı son ramazanımız gibi yaşarsak ondan azami derecede yararlanmış oluruz” dedi. Oktay Çağırıcı şöyle devam etti:

“Ramazan, güz döneminde yağan ve kirlilikleri temizleyen yağmur anlamındadır. Ramazan ayında Rabbimizin rahmeti, bereketi, mağfireti yağmur gibi üzerimize yağar. Cennet kapıları açılır, cehennem kapıları kapanır. Orucumuz, sabrımız, ibadetlerimiz günahlara, kötülüklere kalkan olur. Rabbimiz orucun mükafatı bana aittir diyor. Bu ayda yüksek idrak düzeyinde yaptığımız ibadetlerde kesintisiz bir ecir vardır.

ORUCUN FARZ KILINMASI TAKVA İÇİNDİR

Orucun farz kılınmasının hikmeti müminlerin takvalı olmasıdır. Allah azze ve celle “Umulur ki sakınırsınız.” (Bakara/183) ve “Umulur ki, şükredersiniz.” (Bakara/185) buyurarak orucun hedefini açıklamaktadır. Buna göre, insan takvalı olmak için oruç tutar. Ramazan ayı iyi idrak edilmezse büyük pişmanlık getirir. Onun için Ramazan ayında Kur’an’a, tefekküre, ibadete, Allah’a yönelmeye engel olan tüm meşguliyetlerden uzak durmalıyız. TV’den ve diğer oyalayıcı araçlardan, boş ve faydasız işlerden kendimizi koruyalım. Ramazanı Kur’an okuyarak, tefekkür ve tedebbür ederek, teheccüd namazı kılarak dolu dolu yaşarsak takva sahibi oluruz. Yaptığımız ibadetleri ciddiye almalıyız ki, Ramazan ayı on bir aya ışık tutsun.

RAMAZANI SADECE MİDEMİZLE DEĞİL, DUYU ORGANLARIMIZLA VE KALBİMİZLE DE TUTALIM

Oruçlarımızı sadece midemizle tutmak yeterli değil. Azalarımızla ve kalbimizle de kötülüklerden, haramdan ve günahlardan uzak durarak bütün ruhumuz ve bedenimizle bir bütün halinde halisane bir oruç tutmalıyız. Oruç tutarken insana Allah’ı unutturan her şeyden uzak durursak en yüksek mertebede oruç tutmuş oluruz. Peygamberimiz buyuruyor ki; “Harama bakmak, şeytanın oklarından zehirli bir oktur. Bu sebeple, Allah’tan korktuğu için harama bakmayı terk eden kimseye, mükâfat olarak Allah öyle bir iman verir ki, onun tadını kalbinde hisseder.” Göz gibi dilimizi kötü söz söylemekten, gıybetten, çekiştirmekten, iftira ve töhmetten, kulağımızı kötü sözden ve dedikodudan uzak tutarsak azalarımızla da oruç tutmuş oluruz.”

Oktay Çağırıcı hoca, konuşmasının sonunda mideden çok kalbin doyurulmasının önemine değindi ve iftar yemeklerinde abartıdan özellikle kaçınılmasını istedi.

ALİ EROL: RAMAZANDA HERKES ALLAH’IN GÜNDEMİNE TESLİM OLUYOR

Programın ikinci sunumunu gerçekleştiren Ali Erol hoca, Ramazan ayı ve oruçla ilgili emir ve hikmetlerin yer aldığı Bakara 183-185. Ayetler üzerinde durdu. Ramazan ayında herkesin isteyerek veya istemeyerek Allah’ın belirlediği gündeme tabi olduğunu kaydeden Ali Erol hoca, “Ramazan ayında herkes Allah’ın belirlediği gündeme ayak uyduruyor. Bir anda Ramazanın gündemi tüm gündemlerin önüne geçiyor. Ramazan insana kendini yenileme fırsatı sunuyor. Virüsleri temizleme imkanı veriyor. Her şeyden önemlisi irademize hakim olma gücü kazandırıyor. İç dünyamızda bir seferberlik imkanı tanıyor. Ramazan ayı midemiz aç, ruhumuzu doyurduğumuz bir aydır. Bedensel yönümüzün öne çıkarıldığı bu çağda ruhi yönümüz öne çıkmaya başlar” dedi.

ORUÇ İNSANI YENİDEN DİRİLTİR

Nefsi arzuların ilahlaştırıldığı bir çağda, Ramazan ayının nefis terbiyesi ve tezkiyesiyle insani yönümüzü eğiterek şeytana zincir vurduğunu ifade eden Ali Erol sözlerini şu şekilde tamamladı: “İnsan iradesine dürtüleri ve şehveti mi yön verecek, yoksa aklı, kalbi, iradesi mi yön verecek? İşte oruç insanı günaha, harama götüren ihtiraslarını tutuyor. İnsanlığımızı hatırlatıyor. Ramazan ayı bir anlamda güz yağmuru gibi tekrar diriltir insanı. Rabbimiz hepimizi Ramazanla, Kur’an’la, oruçla dirilen ve orucunu sadece bedeniyle, midesiyle değil, tüm organlarıyla ve ruhuyla, kalbiyle de tutan kullarından eylesin. Zira nice oruç tutanlar vardır ki, tuttukları oruç açlık ve susuzluktan ibarettir. Allah hepimizi böyle bir duruma düşmekten muhafaza buyursun, orucun amacı olan takvaya ulaştırmayı nasip etsin.”

 

Paylaş

Hakkında imhgebze

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Facebook
Facebook
Twitter