Çarşamba , 18 Eylül 2019
Anasayfa / Duyurular / SOMA’DA MADEN FACİASI
SOMA’DA MADEN FACİASI

SOMA’DA MADEN FACİASI

13 Mayıs 2014 (dün akşam) Manisa’nın Soma ilçesinde gerçekleşen maden kazasında ilk belirlemelere göre 205 işçi hayatını kaybetmiş ve bir çok işçi yaralı olarak kurtarılmış, hali hazırda da kurtarılmayı bekleyen çok sayıda maden işçisi kardeşlerimiz bulunuyor. İnsan ve Medeniyet Hareketi Gebze olarak vefat edenlere Allah’tan rahmet yakınlarına sabr-ı cemil niyaz ediyoruz. Rabbımız’dan yer altında kurtarılmayı bekleyen işçilere güç vermesini ve onların sağ salim kurtarılmasını , yaralı işçi kardeşlerimize de şifa vermesini diliyoruz.

İMH Gebze  Başkanı Ali Erol

İnsan ve Medeniyet Hareketi Gebze’den Soma Faciası’na başsağlığı mesajı

-Başkan  Ali Erol: “Yerin derinliklerinde helal rızık peşinde koşarken hayatını kaybeden tüm işçi kardeşlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine sabırlar diliyoruz. Acılarını ve üzüntülerini yürekten paylaşıyoruz.”

-Yeni faciaların yaşanmaması için iş kazalarına karşı sistematik tedbirler alınmalı

Gebze İnsan ve Medeniyet Hareketi, Manisa’nın Soma ilçesinde yaşanan maden faciasıyla ilgili bir mesaj yayınladı.

Gebze İnsan ve Medeniyet Hareketi Başkanı Ali Erol, Soma’da kömür madeninde meydana gelen faciadan derin üzüntü duyduklarını belirterek, “Yerin derinliklerinde zor koşullarda çalışan ve evine helal rızık götürmekten başka amacı olmayan maden işçilerinin karşı karşıya kaldığı bu müessif hadise hepimizi derinden sarsmış ve bizleri üzüntüye boğmuştur. Kazada vefat eden işçilerimize Allah’tan rahmet, ailelerine ve yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz” dedi.

SİSTEMATİK TEDBİRLER ALINMALI

Madencilik sektörünün işçi sağlığı ve can güvenliği açısından yüksek riskli bir sektör olduğunu hatırlatan Gebze İMH Başkanı Ali Erol şöyle devam etti:

“Yaşadığımız facianın ve kaybettiğimiz canların büyüklüğü, maden ocaklarında yıllardır yaşanan sorunları, başta can güvenliği olmak üzere, elverişsiz çalışma koşullarını bir kez daha gündemimize getirmiştir. Facianın tüm boyutlarıyla araştırılması, varsa ihmal ve hataların ortaya çıkarılması, bu elim hadise dolayısıyla iş güvenliği, işçi sağlığı, işyerlerinde can güvenliği ve iş kazaları gibi sorunların başta madencilik sektörü olmak üzere tüm işyerlerinde yeniden ele alınması ve yeni faciaların önüne geçmek için sistematik tedbirler alınması ülkeyi yönetenlerden beklentimizdir.

AİLELERİN ACISINI YÜREKTEN PAYLAŞIYORUZ

Soma’daki facia herkesin aklını başına getirmeli, yaratılmışların en şereflisi olan insanı sadece bir üretim aracı olarak gören bakış açısından vazgeçilmelidir.  İnsan hayatı ve insan onuru, her türlü kar ve kazanç hesabının üzerindedir. Yaşadığımız bu facia vesilesiyle, insan hayatının, onurunun, emeğinin kutsallığının korunması, emeğin karşılığının tam olarak verilmesi konularındaki hassasiyetlerimizi gözden geçirmeli,  bu konuda yaşanan vurdumduymazlıklara ve istismarlara son vermek için toplum olarak ortak duyarlılık geliştirmeliyiz. Millet olarak bu tür felaketlerden sonra geliştirdiğimiz dayanışma ve yaraları sarma konusunda gösterdiğimiz yetenek ve başarıları, felaket ve musibetlerin önüne geçmek için de sergilemeliyiz. Bu vesileyle Soma’daki maden faciasında hayatını kaybeden tüm işçi kardeşlerimize Allah’tan rahmet, acılı ailelerine sabır ve başsağlığı diler, acılarını yürekten paylaşır, yaralılarımıza acil şifalar temenni ederiz.”

Gebze İnsan ve Medeniyet Hareketi

Hakkında imhgebze