Pazar , 21 Temmuz 2019
Anasayfa / Etkinlikler / Ümmetin Başkenti Kudüs Programı Yapıldı
Ümmetin Başkenti Kudüs Programı Yapıldı

Ümmetin Başkenti Kudüs Programı Yapıldı

Amerika’nın Kudüs’ü İsrail’in başkenti ilan etmesinin ardından gündemimize daha yoğun bir biçimde giren Filistin ile ilgili olarak Gebze’deki duyarlı Sivil Toplum Kuruluşlarıyla beraber kurulan “Gebze Filistinle Dayanışma Platformu” “Ümmetin Başkenti Kudüs” başlığı ile 20 Şubat 2018 Salı günü saat 19.30 – 22.00 Arası bir program düzenledi.

 

Kur’an Tilaveti ile başlayan program Mutlu Çocuk Okul Öncesi Mekteb’in dört talebesi tarafından okunan “Kal Kudüse Gidelim” şiiri ile devam etti. İHH’nın “Kudüs” konulu sinevizyonu yayınlandı. İlim Yayma Cemiyeti Başkanı Sedat Çelik’in Platform Adına yaptığı konuşmada “Filistin Davasının Önemi” vurgulandı.

Program’da HAMAS Temsilcisi Talal Nassar Türkiye’ye Filistin duyarlılığı hususunda teşekkür etti. Nassar Konuşmasında “Bizler ailemizi de kendimizi de İslam Davasına feda etmeye hazırız bunun en önemli örneği HAMAS Yöneticilerinden Nizar Rayyan’ın ‘Yirmi Çocuğumu ve ailemi feda etmeye hazırım’ dedikten sonra İsrail’in tüm tehditlerine rağmen evini terk etmemesi ve kendisi ile beraber ailesinin tüm fertlerinin bu uğurda şehit olmasıdır. Ben de on üç çocuğumla beraber islam davasına ve İslam davasının şiarı olan Filistin’e fadaya hazım” dedi.

İHH Genel Başkanı Av. Bülent Yıldırım’ın Buetül Makdis ve Filistin Hususunda bilgilendirici bir sunumu oldu. Bülent Yıldırım “Kudüs ile İstanbul kardeştir. Bugün Kudüs’ü savunmazsak yarın İstanbul’u savunamaz duruma düşeriz. İslam’ın Dört Muhafızı şehir vardır. Bunlardan Biri bağdattır, Kudüs’ü koruyacak güçte değildir. Biri Basra’dır Kudüs’ü Koruyacak kararlılıkta ve güçte değildir. Biri Şamdır. Şam-ı Şerif topraklarının tamamı işgal altındadır. Geriye sadece İstanbul kalıyor” dedi. Bülent Yıldırım iki meseleye dikkat çekti. Birincisi Kürt – Türk Ayrımcılığının bir İsrail oyunu olduğunu ve Afrin Halkının Kürt olmasına rağmen %80 gibi büyük bir çoğunluğunun PKK – YPG’ye düşman olduğunu fakat güçsüz olduklarını belirtti. İkinci olarak “Suriyeli gençler neden gidip savaşmıyor?” diye soranların da İsrail’in amaçlarına hizmet ettiğini çünkü gerçekleri örttüklerini söyledi. Özgür Suriye Ordusunun Suriye’nin yerli halkı olduğunu bunların içinde Türkmenlerin, Kürtlerin ve Arapların olduğunu ve gençlerin Türk Silahlı  Kuvvetlerinin önünde savaştığını belirtti. Özgür Suriye Ordusunda şehit olanların rakamlarının belirtilenin çok çok üstünde olduğunu, ÖSO’nun Türk Askeri Şehit olmasın diye önden kendini feda ettiğini açıkladı. Burada ailesine bakmak zorunda olan insanları ve fikirleri farklı olan insanları zemmetmenin yanlışlığına ve tefrika oluşturacağına değinen Bülent Yıldırım bir de duyuru yaptı. Suriye’de özellikle kadın tutukluların bulunduğunu ve bu kadınlara akla gelmeyecek işkenceler edildiğini bunun için İHH’nın insani diplomasi için bir konvoy yola çıkaracağını açıkladı. Suriye Rejim güçleri üzerinde Rusya’nın, İran’ın ve daha bir çok ülkenin baskı oluşturma gücü olduğunu ve kamouyu baskısı oluşturulabilirse o kadınları kurtarmamızın mümkün olacağını açıklayan Bülent Yıldırım bu konvoy ile ilgili yakında Av. Gülden Sönmez hanımefendinin bir açıklama yapacağını duyurdu.

Program daha sonra “Grup Kıyam” konseri ile son buldu. Filistin Ezgileri ve Unutulmayan ezgilerimizi seslendiren Grup Kıyam misafirlerimize Filistin Sevdasını notaların diliyle tekrar hissettirdi.

_DSC5829 _DSC5839 _DSC5847 _DSC5702 _DSC5705 _DSC5728 _DSC5735 _DSC5746 _DSC5776 _DSC5777 _DSC5781 _DSC5792 _DSC5793 _DSC5804 _DSC5814 _DSC5820

 

Paylaş

Hakkında imhgebze

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Facebook
Facebook
Twitter